ZARÁNDOK-IDEGENVEZETŐ:
Dr. Koncz Attila
(a VIA SACRA zarándokútikönyv-sorozat lourdes-i kötetének szerzője, aki hosszú ideig élt a szigeten)
Programvázlat:
1. nap: kiutazás.
2. nap: városnézés Famagustában és Salamis régészeti területén.
3. nap: egész napos városnézés Nicosiában.
4. nap: látogatás Limassolban és Kolossiban, séta Kourion régészeti lelőhelyén, pihenő Aphrodité sziklájánál.
5. nap: városnézés Paphoson, látogatás az Agios Neophytos kolostorban.
6. nap: egész napos kirándulás a Troodos-hegységbe (Kykkos kolostor).
7. nap: borkóstoló Omodosban, zarándoklat a Stavrovouni kolostorba.
8. nap: városnézés Lárnakában, hazautazás.
1. nap: Találkozás a budapesti repülőtéren, utazás a 16:45 órakor induló menetrend szerinti, közvetlen repülőjárattal Lárnakába. Megérkezés 20:40-kor, majd transzfer a szállodába (3 éj).
2. nap: Reggeli után egész napos kirándulásra indulunk Észak-Ciprusra. A „Zöld Vonalon” átlépve Famagusta velencei városfallal körülvett óvárosát ismerjük meg. Ellátogatunk az Othello toronyhoz és a Lala Musztafa pasa mecsethez, mely a középkori Szent Miklós gótikus katedrálisból lett átalakítva. Innen Ciprus egykori legnagyobb városának romjaihoz, Salamisba vezet utunk. A város Pál apostol hittérítő útjának első állomása volt, valamint itt született, majd halt vértanúhalált Barnabás apostol. Megtekintjük az ókori régészeti területet, az ikonkiállítást, majd tiszteletünket tesszük Szent Barnabás sírjánál.
3. nap: Egész napos kirándulás a fővárosba, Nicosiába. Óvárosi sétánk során érintjük a Szent János katedrálist, az Érseki Palotát és a Bizánci Múzeumot, ahol Ciprus legnagyobb ikongyűjteményét láthatjuk. Ezután betérünk Hadjigeorgakis Kornesios házába, mely a 18. századi török építészet remeke. A Panagia Chrysaliniotissa templom felkeresése után a város északi, török felébe sétálunk. Ellátogatunk a Selimiye mecsetbe, mely egykor a pompás Szent Szófia katedrális volt, majd a Szent Miklós templomba és a Mevlevi dervis kolostorba. Szentmise, majd szabadidő a karavánszerájban (Büyük Han).
4. nap: Lárnakát hátrahagyva a sziget déli, tengerparti területének megismerésével töltjük napunkat. Elsőként Ciprus második legnagyobb városát, Limassolt keressük fel, ahol a várkastély megtekintése és a tengerparti sétányon eltöltött szabadidő után szentmisén veszünk részt a Szent Katalin katolikus templomban. Utunkat folytatva a keresztes lovagok egykori erődjét keressük fel Kolossiban. Ezután az ókori Kourion városának régészeti lelőhelyét járjuk be, mely csodálatos környezetben, a Földközi-tenger fölé magasodó sziklaplatón terül el. A település legfőbb látnivalója az amfiteátrum és Apollón Hylates szentélye. Utolsó állomásunk Aphrodité sziklájánál lesz. A legenda szerint ezen a látványos partszakaszon emelkedett ki a habokból a szerelem és a szépség istennője. Fürdőzés után Paphosba utazunk (3 éj).
5. nap: Egész napunkat Paphoson és környékén töltjük. Városnézésünket az Agia Kyriaki templomnál kezdjük. Ezen a területen állt Ciprus legnagyobb kora keresztény bazilikája, melynek romjait ma is láthatjuk. Itt találjuk Szent Pál oszlopát, ehhez kötözve vesszőzték meg az apostolt. Szentmise után az Agia Solomoni katakombákat keressük fel, majd a régészeti lelőhelyre látogatunk, ahol világhírű mozaikokat találunk. Innen a város leglátványosabb nevezetességéhez, az úgynevezett Királyi sírokhoz vezet utunk. A világörökség részét képező impozáns temetkezési hely egy tengerre néző párkányon található. Késő délután a 15 km-re lévő Agios Neophytos kolostorba látogatunk. A dombos területen található templomnak és kolostornak alapjául szolgáló barlangokat a legenda szerint a 12. században a remete két keze munkájával vájta ki.
6. nap: Reggel a Troodos-hegységbe indulunk. Első megállónk a Chrysorrogiatíssis kolostornál lesz, majd Ciprus és az ortodox világ egyik leggazdagabb és leghíresebb helyére, a Kykkos kolostorhoz látogatunk el. Az 1328 méteres magasságban fekvő épületegyüttes legfőbb kincse egy Szűz Mária ikon, melyet a hagyomány szerint Szent Lukács festett. A közeli Throni dombon felkeressük III. Makáriosz ortodox érsek, a független Ciprus első államfőjének mauzóleumát. Ezután két világörökségi helyszínre indulunk: az Agios Ioannis Lambadistis kolostorba és az Agios Nikolaos Tis Stegis templomba, melyek az értékes ikonjaikról és freskójaikról nevezetesek.
7. nap: Délelőtt a bortermeléséről híres kis faluba, Omodosba utazunk. Felkeresünk egy helyi borászatot, ahol egy borkóstoló során megízlelhetjük a táj jellegzetes, édes vörösbortát. Délután Ciprus legrégebbi kolostorát, a Stavrovounit keressük fel. A közel 1000 méteres magasságban található épület építését Szent Ilona szorgalmazta, aki miután megtalálta Jézus keresztjét, Jeruzsálemből Konstantinápolyba menet hazafelé úton megállt Cipruson, és a kereszt egy darabját a kolostornak adományozta. (A kolostorba csak férfiak léphetnek be. A hölgyeknek a látogatás alatt a Lárnakára és a Troodos-hegységre nyíló hihetetlen panoráma és a ciprusi mindenszentek tiszteletére szentelt kápolna megtekintésére lesz lehetőség.) Napunk utolsó állomása a gótikus falfestményekkel díszített Szent Katalin kápolna lesz Pyrgában. Szállás Lárnakában (1 éj).
8. nap: A délelőttöt Lárnakában töltjük, mely az Apostolok ciprusi útjának második állomása volt. Városnézésünket a 9. században épített Szent Lázár templomnál kezdjük. A hagyomány úgy tartja, hogy Lázár, miután Jézus feltámasztotta halottaiból, Ciprusra hajózott, ahol a város első püspökévé választották, majd itt is temették el. Megtekintjük a templomot és a Bizánci Múzeumot, majd az erőd mellett elhaladva érkezünk a tengerparti sétányra. Szabadprogram és szentmise után zarándoklatunk következő állomása Kiti lesz, ahol a Panagia Angeloktisti templomban a bizánci művészet egyik legszebb darabját, egy 6. századi mozaikot csodálhatunk meg. Innen a közeli Hala Sultan Tekke mecsethez megyünk, mely a muzulmánok egyik fontos zarándokhelye. Transzfer a lárnakai repülőtérre, hazautazás a 21:15-kor induló, menetrend szerinti közvetlen járattal, érkezés Budapestre 23:25-kor.
Fontos:
- Az észak-ciprusi területekre való belépéshez útlevél vagy új típusú személyi igazolvány szükséges.
- A Stavrovouni kolostort hölgyek nem látogathatják.
- Az időjárás szeptemberben meleg, napközben átlagosan 25-30 fok van.